1970'li yıllarda İstanbul’un çeşitli bölgelerinde yaptığı inşaatlarla müteahhitliğe başlayan Niyazi Baran, gün geçtikçe inşaat sektöründeki kalitesini ve konut sayılarını artırmaya başlamıştır.

Bu süreç içerisinde edindiği tecrübesini ve deneyimini en iyi şekilde çocuklarına aktarmayı hedef edinen Niyazi Baran,1998 yılında çocuklarını yanına alarak hep birlikte çalışmalarına hız katmışlardır.2003 yılında bu birlikteliği bir çatı altında toplayarak BARAN İNŞAAT TUR. SAN. TİC.LTD. ŞTİ ' kurmuştur. Türk inşaat sektörünün deneyimli, dinamik ve yenilikçi kuruluşlarından biri olan BARAN İNŞAAT 2003 yılından beri pek çok konut projesine imza atarak yüzlerce aileyi ev sahibi yapmıştır. İstanbul’un yanı sıra Sürekli çeşitli bölgelerde iş yapmayı hedefleyen BARAN İNŞAAT 2013 yılında Bursa’nın Gemlik ilçesinde KİPORT İNŞAAT tic. ltd. şti kurmuştur ve  projelerine burada da devam etmiştir. İnşaat sektöründe İstanbul’da BARAN İNŞAAT  Bursa’da KİPORT İNŞAAT olarak aile şirketi haline gelip her iki ilde 'de projelerine kurucu NİYAZİ BARAN ve çocukları HALİT BARAN, HALİL BARAN, HALİL İBRAHİM BARAN olarak devam etmektedir.

BARAN İNŞAAT VE KİPORT İNŞAAT ailesi olarak;

Beraber görev yaptığımız çalışma arkadaşlarımızla birlikte çıktığımız bu yolda ülkemizin gelişmişliğinin bir göstergesi olan yaşam kalitesini yükseltmek uğruna her türlü özveri göstermeyi, gelecek nesillere örnek olacak, teknolojisi yüksek konforlu yapıları inşa etmeyi, müşteri memnuniyetine maksimum derecede özen göstermeyi kendimize ilke edindik.

Bu yolda bizimle birlikte ilerleyen tüm iş ortaklarımıza sonsuz teşekkürlerimizi bir borç biliriz.